Klimalarda Enerji Tüketimi Googlede Ara

Klimalarda Enerji Tüketimi

Söz konusu klimalar olduğu zaman çok büyük bir ön yargı vardır. Klimaların fazla yaktığı ve benzer soğutma ve ısınma sistemleri dururken kullanmanın anlam taşımadığını düşünen kitle ülkemizde oldukça büyüktür.

Bu düşüncenin nedeni düşünüldüğü zaman klimanın ilk piyasaya sunulmuş olduğu günlerin anımsanması gerekir. Çünkü ilk piyasaya çıkmış olan klimalar oldukça fazla enerji harcıyordu, zamanla yani yeni modellerin piyasaya sürülmesi ile beraber enerji tüketiminde gözle görülen bir değişme gerçekleşti. Daha fazla klimaların genel özelliği üstünde oynama gerçekleşti.

Zaman geçtikçe paranın ve enerjinin harcanması önem kazandıkça, diğer bir deyiş ile klima lüks olmaktan çıktığı zaman klimalarda enerji tasarrufuna gidildi. Bu şekilde klimalar hem ekonomik hem de daha az enerji tüketir hale geldiler.

Yeni Model Klimaların Enerji Tüketimi

Klimalar günümüzde çok fazla uygun enerji tüketimine sahiptir. Her ne kadar enerji tüketimi hakkında büyük artısı olsa bile günümüzde ne yazık ki en ucuzunu hala tüketmiyor. Bu durumu engellemek için bazı yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Ekonomik olması için atılan ilk adımlar A sınıfı klimaların piyasaya sürülmesiyle başladı. A sınıfı klima tipleri enerji harcama hakkında ciddi kolaylık verip klimanın her insan tarafından kullanılmasını daha kolay bir duruma getirdi. Daha sonrasındaysa İnverter klimalar piyasaya çıktı. İnverter klimaların en iyi temsilcisi lg klima modelleri piyasada göze çarpan ilk markadır.

İnverter klima yapı açısından çok ekonomik olan klima modelleridir. Bu durumun ana nedeni hava sirkülasyonunun fazla olduğu dönemlerde daha güçlü çalışması ve odanın ya da bulunulan bölgenin boşaldığı zamandan sonra enerji tüketimini azaltıyor olmasıdır.

Klimaların enerji tüketimi dünyanın enerji tüketimi ya da küresel ısınma konusunda bizlere ciddi veri sağlar. Çünkü havanın orta dereceden bir miktarda ha sıcak bulunduğu ve nemin fazla olduğu her bölgede klima kullanılabiliyor. Atmosfere salmış olduğu gaz ve harcamış olduğu enerjiyle klima ciddi araştırma konusu olarak göze çarpıyor.

Yapılmış olan araştırmalara göre klimanın sınıfı geçtiği söylenebilir. Grafik açısından klimanın enerji tüketimi konusuna göz atılırsa kayda değer düşüş olabilir. Günümüzde hala birçok firmanın mühendisleri yeni teknoloji geliştirebilmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

kaynak: http://www.arcelik-lg.com.tr

0 yorum:

Blog Archive

Rapor


Ekonomi İş Emlak
TopOfBlogs

baglantilar